آخرین مقالاتاخرین اخبار

لغو تحریمها و تبعات آن در ثبت شرکتها

لغو تحریمها و تبعات آن در ثبت شرکتها

لغو تحریمها

لغو تحریمها و تبعات آن در ثبت شرکتها به چه صورت است ؟ دنیای امروز به دهکده جهانی شهرت پیدا کرده و تکنولوژی، ارتباطات را به گونه ای تغییر داده است که خدمات یک شرکت کوچک در کشوری همچون کره جنوبی، توسط یک مصرف کننده در کشور آفریقایی استفاده می‎شود. به همین دلیل اقتصاد بین المللی شکل گرفته است و هیچ کشوری نمی تواند مدعی شود که با عزلت نشینی، می‎تواند راه پیشرفت و توسعه را در پیش گیرد. به عبارت دیگر، اصل مزیت نسبی در تمامی دنیا برقرار است و هر یک از کشورها به تولید کالا و محصول خاص، تکیه کرده و در مقابل فروش کالاها و محصولات خود، محصولات سایر کشورها را خریداری می‎کنند.

 

تاثیر پسابرجام بر شکل گیری شرکت‏ها‎ی صادرکننده فرآورده‏ها‎ی نفتی

حال که اهمیت اقتصاد جهانی مشخص شد، باید به مسئله تحریم‏ها‎ و تاثیر آن بر اقتصاد یک کشور بپردازیم. ایران به عنوان یک کشور تامین کننده در حوزه انرژی جهان، در رتبه پنجم قرار دارد. بنابراین می‎تواند نقش سازنده ای را در نظام بین الملل ایفا نماید. توافق هسته ای و رویش دوره پس از برجام، فرصت‏ها‎ی زیادی را برای شرکت‏ها‎ی نفتی غرب باز نموده است. این امر موجب ارز آوری برای کشور شده است که می‎تواند در کاهش رکود موثر واقع شود. علاوه بر این، با افزایش تعداد شرکت‏های نفتی برای انعقاد قرارداد با کشورهای صنعتی روبرو خواهیم شد.

 

لغو تحریمها و تبعات آن در ثبت شرکتها

 

تاثیر پسابرجام بر شکل‎گیری شرکت‏ها‎ی صادرکننده محصولات غیرنفتی

پسابرجام زمینه انعقاد قرار میان کمپانی‏ها‎ی ایرانی با شرکت‏ها‎ی غربی را فراهم کرده است. در این میان می‎توان به فراهم شدن زمینه صادرات محصولات غیرنفتی از قبیل پسته، چرم، فرش، محصولات پتروشیمی، خودرو و … اشاره کرد که در چند ساله اخیر به دلیل وجود تحریم‏ها‎، ایران نتوانسته است این کالاها را به کشورهای همجوار صادر نماید و با کاهش شرکت‏ها‎ی صادرکننده مواجهه شده ایم. در این سالها کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان تنها شریک‏ها‎ی اقتصادی ایران محسوب می‎شدند که کالاها و محصولات ایرانی را با قیمت کم خریداری و در مقابل محصولات خود را با قیمت بالاتری به ایران می‎فروختند. به همین دلیل شرکتها رغبت کمتری برای برقرار ارتباط با این کشورها داشتند و از میزان آنها کاسته شد.

این در حالی است که با رفع تحریم، ایران می‎تواند تمامی محصولات و فرآورده‏ها‎ی خود را به کشورهایی که تمایل به ارتباط دارند، صادر نماید. به تبع این امر شاهد شکل‎گیری شرکت‏ها‎ی صادرکننده محصولات غیرنفتی خواهیم بود. برای مثال اگر تاکنون شرکت‏ها‎ی صادرکننده زعفران مجبور به انعقاد قرارداد تنها با تعداد معدودی کشور بوده اند و این محصول را بصورت فله ای بفروش رسانده اند، اکنون می‎توانند با بسته بندی‏ها‎ی مخصوص به همراه لوگو و برند مخصوص ایرانی، آنها را در بازارهای جهانی عرضه نمایند. این فرآیند موجب شکل‎گیری شرکت‏ها‎ی معتبر ایرانی در عرصه توزیع و فروش زعفران ایرانی می‎شود که علاوه بر ارزآوری برای کشور، می‎تواند به اشتغالزایی نیز کمک کند.

 

انعقاد قرارداد میان شرکت‏ها‎ی ایرانی و شرکت‏ها‎ی غربی

از زمان لغو تحریم‏ها‎ می‎توان به انعقاد قراردادهای مهمی که میان شرکت‏ها‎ی ایرانی و شرکت‏ها‎ی خارجی منعقد شده است، اشاره نمود. از جمله این قراردادها، خرید هواپیماهای ایرباس از کشور ایتالیا است که ورود آنها می‎تواند به رونق حمل و نقل هوایی، شکل گیری صنعت توریسم خارجی، ایجاد آژانس‏ها‎ی متعدد هواپیمایی و … بیانجامد. همچنین برقراری ارتباط میان شرکت ایران خودرو و شرکت پژو در کشور فرانسه، موجب ورود قطعات باکیفیت خودرو به کشور می‎شود.

از سوی دیگر حمایت کمپانی پژو از شرکت ایران خودرو، می‎تواند به ورود محصولات این شرکت در بازارهای جهانی کمک کند. از تبعات این امر می‎توان به ایجاد شرکت‏ها‎ی مختلف در زمینه واردات قطعات خودرو و صادرات محصولات ایرانی اشاره نمود.برخی شرکت‏ها‎ی ایتالیایی از جمله سایپم، فیکانتیری و آنسالدو انرژیا حاضر به برقراری مجدد با ایران شده اند که این امر به معنای رونق اقتصاد داخلی و در نتیجه ایجاد شرکت‏ها‎ی جدید در ایران برای ورود محصولات این شرکت‏ها‎ می‎باشد.

 

سخن آخر

در پایان باید گفت با رفع تحریم‏ها‎ و آغاز دوره پسابرجام، شاهد توسعه اقتصادی در داخل، رشد شرکت‏ها‎ی واردکننده محصولات خارجی و شرکت‏ها‎ی صادرکننده فرآورده‏ها‎ی ایرانی خواهیم بود که هر یک از این شرکت‏ها‎ نیازمند ثبت خواهند بود. در غیر این صورت، غیرقانونی و غیرمجاز شناخته می‎شوند. از این‎رو اداره ثبت شرکت‏ها‎ آمادگی خود را جهت ارائه خدمات به شرکت‏ها‎ی جدید التاسیس اعلام می‎نماید تا زمینه رشد و توسعه کشور فراهم شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟
آخرین مقالات, اخرین اخبار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راهکارهای ثبت شرکت کارآمد چیست ؟
مزایای ثبت شرکت چیست ؟