ثبت برند

ثبت برند ، ثبت علامت ، ثبت نشان تجاری همگی حفاظت از نام شما هستند ، یک برند به شما این قدرت را می دهد که آن را از سایر رقبا در بازار متمایز کرده و انتخاب کنید

ثبت علامت

ثبت برند یا همان ثبت علامت ، نام یا عنوانی که تاجر تحت آن نام به تجارت مشغول است نام تجاری محسوب می شود. نام تجاری چنانچه مطابق قانون به ثبت برسد حمایت قانونی می‌شود. نشان تجاری تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش، آن چنان که هست ارائه می‌دهد، اما برند بعنوان هویت تجاری محصول قلمداد می‌گردد.

ثبت برند مطابق ماده 576 قانون تجارت اختیاری بوده و پس از ثبت هیچ شخصی نمی تواند از آن استفاده نماید. نام تجاری قابل انتقال بوده و به وراثت نیز می رسد. مدت اعتبار نام تجاری 10 سال می باشد. علامت تجاری یا برند باید با خدمات و یا محصولی که توسط مجموعه موردنظر ارائه می‌شود همخوانی داشته و مرتبط باشد.

از جمله عواملی که در شناخت کامل یک برند موثر هستند می توان به بسته بندی، نوع ارائه ی محصول، مخاطبان محصول، کیفیت آن، تبلیغات، تجربه ها و … اشاره نمود. شخصی که به ثبت برند می‌پردازد، این اطمینان را دارد که شخص دیگری نمی تواند از آن نام و نشان استفاده نماید.

ثبت برند

ثبت برند و علامت تجاری

برند مجموعه‌ای از ارتباطات حسی و عملکردی  میان فروشنده و مشتری می باشد، برند توقع مشتری در ارائه خدمات از محصول را شکل می‌دهد. برند ها محصول نیستند در واقع حسی هستند که مشتری برای آن هزینه پرداخت میکند تا از محصولات آن برند استفاده نماید. یک برند به شما این قدرت را می دهد که آن را از سایر رقبا در بازار متمایز کرده و انتخاب کنید و حس اطمینان در نحوه ارائه خدمات یا عملکرد محصول را به شما می دهد.

طبق قانون ثبت علامت تجاری ، شخص و یا شرکتی که اقدام به ثبت برند موردنظر خودش نماید، مجاز است که به صورت انحصاری از این برند استفاده کند. بدین معنا که از ارائه کالا یا خدمات یکسان و یا شبیه به کالا و خدمات مذبور جلوگیری بعمل آید. زیرا این امر ممکن است سبب گمراهی مشتریان گردد و همچنین باعث سوء استفاده از برند ذکر شده گردد.

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری

ثبت برند علامت تجاری باتوجه به نوع متقاضی (حقیقی یا حقوقی) دارای مدارک متفاوتی می‌باشد. شخص حقیقی، شامل تمامی افراد دنیا است که دارای طول عمر محدود بوده و زندگی آن ها، با مرگ پایان می یابد. شخص حقوقی، شامل شرکت ها و موسسات هستند که با اراده موسسین آن، ایجاد شده و پایان عمر آن با انحلال، صورت می‌گیرد. مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری برای هرکدام از متقاضیان عبارتند از:

 1. کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات
 2. کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند.
 3. داشتن جواز تاسیس (جواز صنایع)
 4. داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
 5. ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد 6×6 سانتی متر
 1. اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
 2. داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع
 3. داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
 4. امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
 5. ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد 6×6 سانتیمتر

ثبت برند با ثبت ماهان

مزایای ثبت علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری دارای مزایای بسیاری برای صاحب نشان تجاری می‌باشد. گاهی ممکن است هنگام خرید محصول، استفاده از آن و یا اینکه در امور فعالیت های ویژه، علامت یا لوگوی تجاری موجود روی محصول موردنظر تأثیر به سزایی در انتخاب شما داشته است. این همان نام تجاری است که شخص آن را برای موسسه خود به ثبت رسانیده در این صورت مالک یا شرکت با این نشان شناخته شده است و هیچ کس حق ندارد با این نام تجاری به ارائه کالا و فعالیت های خود بپردازد.

ثبت علامت تجاری باعث می‌شود مالک از حمایت ها و تضمین فعالیت های قانونی برخوردار شود یا اینکه می‌تواند با برجسته نمودن محصول یا فعالیت خود از آن استفاده نماید. علاوه بر آن صاحب برند میتواند حق استفاده آن را به فرد دیگری محول کند. در حقیقت حق استفاده اختصاصی از برند ثبت شده برای بکار گیری روی کالا و فعالیت مورد نظر آن به فرد دیگر قطعاً در حیطه مالک برند می‌باشد.

سیر پشتیبانی از علامت تجاری 10 ساله است که می توان دوباره آن را با هزینه‌ای تمدید نمود. پس از گذشت 10 سال از ثبت علامت، به مدت 6 ماه به مالک فرصت داده می‌شود تا آن را تمدید کند. مالک تنها در این صورت میتواند برای حفظ برند خود قبل از این مدت تعیین شده آن را تمدید نماید. پس از گذشت این مدت و عدم تمدید مالک برند، هر فرد که متقاضی این علامت تجاری باشد می‌تواند با پیگیری و سپری مراحل ثبت علامت تجاری آن را به نام خود ثبت کند.

یکی دیگر از مزیت های ثبت برند این است که از رقابت های خلاف قانون از جمله علامت تجاری ساختگی مشابه همان برای کالا و فعالیت ناپسند ممانعت ایجاد می کند.

عواقب عدم ثبت علامت

همانطور که ثبت برند و علامت تجاری می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد، عدم ثبت نیز پیامدهای خود را دارد. از جمله عواقب عدم ثبت علامت این است که اگر صاحبان نام و نشان تجاری نسبت به ثبت لوگوی خود اقدام نکنند ممکن است شرکت های رقیب از این نشان برای کالاهای مشابه خود استفاده کنند. این کار باعث اتلاف سرمایه گذاری در بازاریابی یک محصول می‌شود.

در حقیقت بدنبال این امر ممکن است مشتریان گمراه شوند و نتوانند شرکت اصلی برند را از سایر مجموعه ها تشخیص دهند؛ این موضوع باعث آسیب به شهرت و وجهه صاحب برند اصلی می‌شود.

نکته ای که در این بحث حائز اهمیت است این است که واگذار کردن برند به شخص ثالث به سهولت قابل انجام بوده و این امر میتواند سبب افزایش منبع درآمد شخص و یا شرکت گردد و یا موجب انعقاد موافقت نامه اعطای نمایندگی فروش شود.

ویژگی های یک برند خوب

 • برند باید چیزی از هدف تولید محصول، کیفیت، منافع ، استفاده ها و طرز عمل آن و غیره پیشنهاد کند
 • برند باید ساده، کوتاه و دارای تلفظ ساده بوده و به خاطر سپردن آن آسان باشد.
 • برند باید به سادگی تبلیغ و شناسایی شود
 • برند باید بخشی از یک حالت و طبیعت دائمی باشد
 • برند باید ساده ، شفاف و جذاب باشد
 • باید قابل ثبت و حمایت حقوقی باشد
 • باید مشخص و دقیق باشد
 • باید دارای صدای لذت بخش در هنگامی که آن را می شنوید باشد
 • باید اقتصادی بوده و قابل تولید مجدد و تکثیر باشد
 • باید اصل باشد ( غیر تقلیدی)
 • نباید به چندین گونه تلفظ شود
 • نباید تهاجمی (به کسی یا چیزی) و یا اهانت آمیز باشد
 • باید تصویر خوبی ایجاد کند
 • نباید قدیمی و کهنه باشد
ثبت علائم تجاری

هزینه ثبت نام و علامت تجاری

هزینه ثبت برند باتوجه به نوع و چگونگی علامت تجاری میتواند کاملاً متغیر است. به عنوان مثال اگر برای لوگو از حرف لاتین استفاده شود باید حتماً کارت بازرگانی یا کارت عضویت تهیه شود که در این صورت هزینه آن افزایش می‌یابد.

هزینه ثبت علامت تجاری در رابطه به مقدار بیشتر طبقات بین المللی نیز متغیر است. همچنین هزینه مربوط به ثبت اظهارنامه و چاپ آگهی در روزنامه رسمی در دو نوبت می‌باشد. در اینجا هم با توجه به نوع متن آگهی باز هم هزینه های ثبت متغیر است.

هزینه برای درخواست کنندگان خارجی که در انجام ضوابط کنوانسیون پاریس درخواست خود را به منبع ثبت تسلیم می‌نمایند این گونه است باید هزینه ها را با توجه به نرخ ریالی معین شده معادل نرخ رسمی پرداخت نمایند. به صورت خلاصه این هزینه ها شامل:

 1. هزینه مربوط به اظهارنامه و طبقات بیشتر
 2. هزینه مربوط به تهیه کارت بازرگانی یا کارت عضویت در موارد خاص
 3. هزینه های مربوط به چاپ متن در آگهی روزنامه های رسمی

ثبت برند و لیست طبقات آن

طبقه ١ – مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع علوم عکاسی و همچنین کشاورزی باغبانی و جنگلبانی رزینهای مصنوعی پردازش نشده پلاستیکهای پردازش نشده کودهای گیاهی ترکیبات اطبائ حریق مواد آبکاری و جوشکاری فلزات مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی مواد دباغی چسبهای صنعتی .

طبقه ٢- رنگ روغن جلا لاک مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری کننده از فاسد شدن چوب مواد رنگی مواد تثبیت رنگ رزین یا صمغ های خام طبیعی فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ٣- ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس مواد مخصوص تمیز کردن براق کردن لکه گیری و سائیدن صابون عطریات روغن های اسانس مواد آرایشی لوسیونهای مو گرد و خمیردندان .

طبقه٤- روغنها و گریسهای صنعتی روان کننده ها ترکیبات گردگیری مرطوب کردن و جذب رطوبت انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و مواد روشنائی انواع شمع و فتیله چراغ.

طبقه ٥- مواد داروئی و بیطاری مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی مواد رژیمی برای مصارف پزشکی غذای کودکان انواع گچ شکسته بندی لوازم زخم بندی مواد پرکردن دندان موم دندان سازی ضدعفونی کننده ها مواد نابود کننده حشرات موذی قارچ کش مواد دفع نباتا هرزه .

طبقه ٦- فلزات عادی و آلیاژهای آنها مواد ساختمانی فلزی ساختمانهای فلزی قابل حمل مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند سنگهای معدنی فلزات .

طبقه ٧- انواع ماشین و ماشینهای افزار انواع موتور ( استثنائ موتور وسائط نقلیه زمینی) قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشینها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی) لوازم و ابزار کشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ماشین جوجه کشی .

طبقه ٨- انواع ابزار و لوازم دستی ( که با دست کارمی کنند) سرویس کارد و قاشق و چنگال سلاح کمری تیغ.

طبقه ٩- اسباب و آلات علمی دریانوردی مساحی عکاسی سینمایی بصری وزن کردن اندازه گیری علامت دادن کنترل ومراقبت (نظارت) نجات و آموزش اسباب و لوازم هدایت قطع و وصل تبدیل ذخیره سازی تنظیم یا کنترل جریان برق آلات واسباب ضبط ماشینهای فروش خودکار و مکانیسم دستگاههایی که با سکه کار می کنند صندوق های ثبت مبلغ دریافتی ماشینهای حساب تجهیزات داده پردازی و رایانه ای دستگاه آتش نشانی .

طبقه ١٠- آلات و ابزار جراحی پزشکی دندانسازی وبیطاری اندام های مصنوعی دندان و چشم مصنوعی اقلام ارتوپدی مواد بخیه زنی .

طبقه ١١- دستگاههای روشنائی حرارتی مولد بخار طبخ خنک کردن تهویه تامین آب بهداشتی .

طبقه ١٢- وسایط نقلیه دستگاههای حمل و نقل زمینی دریائی و هوائی .

طبقه ١٣- اسلحه گرم مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشک خمپاره و غیره) مواد منفجره مواد وسایل آتش بازی .

طبقه ١٤- فلزات گرانبها و آلیاژهای آنها و کالاهائی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روکش شده اند و درسایر طبقات ذکر نشده اند جواهرات سنگهای گرانبها اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .

طبقه ١٥- آلات موسیقی .

طبقه ١٦- کاغذ مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند مطاب چاپ نشده مواد صحافی عکس نوشت افزار چسب برای مصارف تحریری یا خانگی لوازم نقاشی قلم مو نقاشی ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنائ دستگاها) مواد پلاستیکی برای بسته بندی ( که در سایرطبقات ذکر نشده اند) حروف و کلیشه چاپ.

طبقه ١٧- لاستیک کائوچو صمغ آزبست ( پنبه نسوز) میکا ( سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها مواد بسته بندی در پوش گذاری انسداد و عایق بندی لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی .

طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند پوست حیوانات چمدان کیسه و کیفهای مسافرتی چتر چترآفتابگیر و عصا شلاق یراق و زین و برگ.

طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختمانی (غیر فلزی) لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان آسفالت غیرو قطران ساختمانهای متحرک غیر فلزی بناهای یادبود غیر فلزی.

طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثیه آئینه قاب عکس کالاهای ساخته شده از چوب چوب پنبه نی حصیر شاخ استخوان عاج استخوان آرواره نهنگ صدف کهربا صدف مروارید کف دریا وبدل کلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک ( که در سایر طبقات ذکر نشده اند) .

طبقه ٢١- ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( که از فلزات قیمتی ساخت یا روکش نشده اند) شانه و ابر و اسفنج انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) مواد ساخت برس لوازم نظافت و تمیزکاری سیم ظرف شویی شیشه کارشده یا نیمه کارشده ( به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمانها) شیشه آلات اشیائ ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات ذکر نشده اند.

طبقه ٢٢- طناب ریسمان تور چادر سایبان برزن ( تارپولین ) بادبان وشراع ریسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است مواد لائی و لایه گذاری و پوشال ( به استثنائ لاستیک و پلاستیک ) مواد خام لیفی برای نساجی.

طبقه ٢٣- انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .

طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند انواع روتختی و رومیزی .

طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاک پاپش و پوشش سر.

طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی روبان بند (نوار) حاشیه وقیطان دگمه قزن قفلی سنجاق و سوزن ته گرد گلهای مصنوعی .

طبقه ٢٧- انواع فرش قالیچه حصیر وزیرانداز لینویوم و سایر کف پوشها آویزهای دیواری ( غیر پارچه ای ).

طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده اند تزئینات درخت کریسمس.

طبقه ٢٩- گوشت گوشت ماهی گوشت طیور وشکار عصاره گوشت سبزیجات ومیوه جات به صورت کنسرو خشک شده و پخته شده انواع ژله مربا و کمپوت تخم مرغ شبر و محصولات لبنی روغنها و چربیهای خوارکی .

طبقه ٣٠ – قهوه چای کاکائو شکر برنج نشاسته نشاسته کاساریا مانیوک ( تاپیوکا) نشاسته نخل خرما ( ساگو) بدل قهوه آرد و فراورده های تهیه شده از غلات نان نان شیرینی شرینی جات شیرینی یخی عسل ملاس یا شیره قند مایه خمیر گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان نمک خردل سرکه انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات یخ .

طبقه ٣١- محصولات کشاورزی باغداری و جنگلبانی و دانه هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند حیوانات زنده میوه و سبزیجات تازه بذر گیاهان و کلهای طبیعی غذای حیوانات مالت ( جو سبز خشک شده ) .

طبقه ٣٢- مائ الشعیر آبهای معدنی و گازدار و سایر نوشیدنیهای غیر الکلی آب میوه و شربتهای میوه ای شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.

طبقه ٣٣- …………………….

طبقه ٣٤- تنباکو لوازم تدخین کبریت .

طبقه ٣٥- تبلیغات مدیریت تجاری امور اداری تجارت کارهای دفتری و اداری .

طبقه ٣٦- بیمه امور مالی امور پولی امر مربوط به معاملات املاک و مستغلات .

طبقه ٣٧- ساختمانسازی تعمیرو بازسازی خدمات نصب.

طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور.

طبقه ٣٩- حمل و نقل بسته بندی و نگهداری کالاها تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرتها .

طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.

طبقه ٤١- آموزش و پرورش دوره های کارآموزی و تعلیمی تفریح و سرگرمی فعالیت های ورزشی و فرهنگی .

طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقات صنعتی طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای خدمات حقوقی .

طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذیه و نوشابه تامین مسکن و محل اقامت موقت.

طبقه ٤٤- خدمات پزشکی خدمات بیطاری مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات خدمات کشاورزی باغداری و جنگلداری .

طبقه ٤٥- خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند خدمات امنیتی برای محافظت از افراد اموال و دارائیها

همچنین میتوانید به طور کامل با مراجعه به صفحه طبقات علائم تجاری اطلاعات بیشتری کسب نمایید ، جستجوی نام تجاری ثبت شده در اداره مالکیت معنوی

4.8/5 - (77 امتیاز)

2 دیدگاه.